Logo

Bilancovanie slovenského reprezentanta v Orientačnom behu 2018

Je koniec sezóny a najvyšší čas bilancovať 2018 .
Zhodnotenie:
Sezónu 2018 som (Medard Féder Nml) začal ziskom titulu na MSR v hale v atletike na 3000m. Pokračoval som v pomerne úspešnými krosmi kde som pretekal s mužmi. Umiestnenia boli do 5 miesta. Ukončil som to certifikovanou Majcichovskou 10 000 m za 34 min.

Posledným pokusom bolo 10 000m v Benátkach, kde som behal s juniormi začiatkom jari. Zaujímavé boli aj MS ISF v cross country, kde som pod Eifellovkou v Paríži reprezentoval SR.
V orienťáku som sa rozhodol venovať viac pretekom v ČR. V SR som chcel ísť naplno majstrovské preteky, aby som mal šancu nominovať sa na MED a JWOC.
Rebríček A v ČR som začal dobre a získal som svoju prvú medailu (3. miesto) na M ČR v šprinte. Na konci sezóny som ešte bol na veľkej bedni 6. miesto na M ČR v longu, čo si asi cením v tomto roku najviac. Aj celkové 7. miesto v Rebríčku A v ČR je nad moje pôvodné očakávania. Škoda, že som nemohol absolvovať viac kôl kvôli akciám na Slovensku.
V SR som začal titulom M SR v šprinte, a 2. miestom M SR na krátkej trati a ukončil som sezónu ziskom titulu na M SR nočných. Chýbal iba titul z longu, ktorý som nešiel, lebo som dal prednosť M ČR v longu. Slovenský ranking som po 7 rokoch prvý krát nevyhral. Boli iné priority. (Aj keď podľa prepočtov mi stačilo vyhrať na M SR Nočné z vyšším náskokom a mohol som vyhrať aj ten.) Ale na KEBY sa v športe nehrá, to prenechávam iným.
Na medzinárodnom poli som zlyhal na MED, kde som nevedel predať natrénované. Chuť som si napravil na JWOC, kde som bežal na pohodu, a aj keď výsledky neboli z ríše snov ukázali mi ďalšiu cestu a napravili chuť do ďalšieho tréningu.
Absolvoval som super preteky vo Francúzku a perfektné sústredenie s českým výberom vo Švédsku pri Stockholme. Myslím, pre budúcnosť, že toto je tá správna cesta.

Plány na budúci rok:
Minimálne zopakovať umiestnenia v českom rebríčku A, prípadne aj nejaká bedňa by sa hodila.
V SR získať zase nejakú placku v atletike. Ak sa mi podarí dať 3-ku pod 9, mohlo by to výjsť. 10 000m chcem ísť okolo 32min. A skúsiť nejakú 5-ku za 15 min.
V orienťáku v SR zase rozšíriť zbierku titulov o pár kusov. (zatiaľ mám 23 placiek, ak som dobre rátal).
V slovenskom rebríčku chcem ponaháňať našich Kubov v M 20.
A keďže mám pred sebou posledné MED určite by som nechcel skončiť s tým, že najlepší výsledok som zatiaľ dosiahol na MED 15 ročný. Do TOP 10 by bolo super. Musím zabrať.
V Dánsku na JWOC chcem rovnako zabrať a nesklamať. Hlavne v štafete bude veľká šanca na dobré umiestnenie.
Mám pred sebou ešte výzvu na M SR ISF v Estónsku, kde by som si tiež rád vylepšil najlepšie umiestnenie spred 3 rokov (5.miesto).

Ako:
Verím, že sa mi podarí zohnať stabilného trénera (tento rok som v podstate trénoval bez s občasným zapojením Enja, Ondra a Meda str a Demáka v atletike – za čo im ďakujem). Rovnako dúfam, že sa mi podarí zohnať parťákov na tréning. Už posledné dva roky trénujem sám, čo je niekedy veľmi ťažké. A v neposlednom rade dúfam, že moje zdravie a nohy vydržia a potom bude reálne splniť moje plány.
Som nesmierne rád, že sa mi v SR konečne objavili súperi (Adam, Dano, Matúš), ktorí sú schopní zvyšovať konkurenciu a kvalitu na slovenských pretekoch a verím, že vydržia a budeme spolu súperiť ešte dlho a lepšie.
Záverom treba spomenúť aj výsledky v orientačnej cyklistike na MSR v Limbachu 12. a 13. mája 2018, ktoré boli zároveň aj ako Český a Maďarský pohár.Prvé preteky v orientačnej cyklistike na medzinárodnej úrovni v kat M17 v sobotu stredná trať skončil na 2.mieste a v nedeľu na dlhej trati a vo voľnom výbere postupov zvíťazil