logosr

updated 7:12 PM, Jul 15, 2024 Europe/Bratislava

Predstavenie série Garmin Varia – keď ide o bezpečnosť plus špeciálna ponuka

  • Published in Športovec používa HW SW

01 Garmin Varia SetPrichádzajú dlhé letné dni. Každý kto má aspoň trocha rád bicyklovanie si nenechá ujsť príjemné chvíle strávené na bicykli. Často je jazdenie spojené aj s inými aktivitami ako je kúpanie, poznávanie krajiny, navštívenie atraktívnych miest či príjemná cesta do práce. Preto nie je divu, že sa občas človek zdrží a prekvapí ho síce krátka ale predsa len tma. Určite aj vám sa stalo, že ste jednoducho nestihli prísť do cieľa za svetla a preto tí predvídavejší majú k bicyklu aj osvetľovaciu výbavu. Na verejných cestách to nie je len bezpečnostný prvok, ale dokonca aj povinná výbava za zníženej viditeľnosti. Možností osvetlenia bicykla je neúrekom od lacných a často nedostatočných riešení, cez extrémne riešenia s veľmi výkonnými LEDkami až po komplexné inteligentné riešenia osvetlenia a bezpečnosti na cestách. V tomto článku predstavíme práve jedno inteligentné riešenie bezpečnosti na bicykli – Sériu Garmin Varia.


Táto séria pozostáva z viacerých komponentov, ktoré spájajú viaceré vlastnosti. Je ich možné ovládať z jedného miesta, obsahujú v sebe inteligentnú elektroniku ktorá dokáže bezprostredne reagovať na situáciu na ceste a nakoniec poskytuje podporu cyklistovi, aby sa aj na plných cestách cítil bezpečnejšie, bol viditeľný a mal lepší prehľad, čo sa vôkol neho deje.

02 Garmin Varia Set

 

 

 

 

Zostava Garmin Varia

Séria Varia sa skladá z
• cyklo svetla predného
• zadného cyklo svetla (svetiel)
• Varia cyklo radar
• Varia Vision displej
• Diaľkový ovládač

03 Garmin Varia Set 04 Garmin Varia Set edge

 

 

 

 

 

Prirodzenou vlastnosťou série Varia je možnosť spolupráce a ovládania s vybranými modelmi Garmin edge prístrojov. V súčasnosti sú to tieto kompatibilné modely:
• Edge 1000
• Edge 1000 Explore
• Edge 520
• Edge 810

16 17

 

 

 

 

 

Poďme si predstaviť jednotlivé komponenty:

Garmin Varia cyklo svetlo predné

Je to predné biele svetlo s adaptívnou funkciou. Pre jazdu na bicykli v cestnej premávke nepotrebujete svetlo s vysokou svietivosťou, ale efektívnejšie poslúži inteligentné svetlo. Pokiaľ nie je potrebné osvetľovať vaše najbližšie okolie, tak Varia svetlo nastaví osvit so silou 100 luxov na vzdialenosť 10 metrov. Adaptívne cyklo-svetlo Varia na základe údajov z pripojeného cyklopočítača prispôsobuje nastavenie svetla do väčšej/menšej vzdialenosti. Taktiež obsahuje aj funkciu “sklopenia diaľkových svetiel”, čím predchádza oslepeniu protiidúcich vozidiel. Vyžarujúci svetelný kužeľ je prispôsobený režimu pohybu v meste a zbytočne nie sú oslňovaní chodci a vozidlá.

05 Varia predne 1 06 Varia predne 2 07 Varia predne 3

 

 

 

 

 

Parametre:
Akumulátor - výdrž: 2,5 hod. pri maximálnom výkone
Rozmery zariadenia, ŠxVxH: 4.8 x 9.2 x 4.0 cm
Hmotnosť zariadenia: 222g
Napájanie: nabíjateľná lithium-ion
Svietivosť - LUMENS: 600 Lumenov (predné)
Svietivosť - LUX: 100 Luxov na vzdialenosť 10 m
Vodotesnosť: IPX 7

Garmin Varia cyklo svetlo zadné

Zadné (bezpečnostné) svetlo Varia má režim stáleho svietenia alebo blikania. Pri prudkom brzdení prepne na intenzívnejšie osvetlenie aby varovala tých za vami. Po pridaní ďalšieho zadného svetla môžete využívať funkciu smeroviek. Svetlo sa ovláda cez ovládač Varia alebo kompatibilné zariadenie zo série Edge.

08 Varia zadne 1 09 Varia zadne 2

 

 

 

 

 

Parametre:
Akumulátor - výdrž: 4 hod. pri maximálnom výkone
Rozmery zariadenia, ŠxVxH: 3.8 cm x 9.2 cm x 1.7 cm
Hmotnosť zariadenia: 52g
Napájanie: nabíjateľná lithium-ion
Svietivosť - LUMENS: 22 Lumenov (zadné)
Vodotesnosť: IPX 7

Garmin Varia cyklo radar

Cyklo-radar Varia je riešením pre lepšiu bezpečnosť cyklistov pri jazde na bežnej cestnej komunikácii, kde je vyššie riziko nehody spôsobených nárazom vozidla zozadu. Varia dokáže zaregistrovať a upozorniť jazdca na približujúce sa vozidlá až zo vzdialenosti 140 metrov. V rámci nastavenia spustí pripojená jednotka alarm (zvukové upozornenie) ihneď po zaregistrovaní vozidla. Varia rozoznáva aj rýchlosť vozidla a pokiaľ sa približuje príliš rýchlo, tak sa displej sfarbí do červena a spätné LED svetlo zvýši intenzitu blikania alebo svietenia a tak aktívne poukáže na Vašu prítomnosť na ceste.

10 Varia radar

 

 

 

 

 

Parametre:
Rozmery zariadenia, ŠxVxH: 7.3 cm x 4.4 cm x 2.3 cm
Hmotnosť balenia: 298.9 g
Hmotnosť zariadenia: 63.5g + 28.5g
Varia radar sme už podrobne testovali a na tomto odkaze je podrobná recenzia

Garmin Varia Vision displej

Novinka v ponuke doplnkovej výbavy pre jazdu na bicykli. Varia Vision je unikátny náhľadový (in-sight) displej, ktorý rozširuje možnosti použitia kompatibilného cyklopočítača Edge® 520 / 1000 či ďalších kompatibilných modeloch a cyklo-radaru Varia. Dostaňte všetky dáta jazdy a štatistiky, tam kde ich chcete mať - priamo do zorného poľa. Sústreďte sa na dosiahnutie cieľa a všetky potrebné údaje, štatistiky a upozornenia budete mať k dispozícií priamo vo výhľade.
Po pripojení ku kompatibilnému cyklopočítača Edge 520 / 1000 umožňuje nastavenie náhľadov dát podľa vlastnej konfigurácie.
Po pripojení k Varia cyklo-radaru zobrazuje informácie o približujúcich vozidlách. Vďaka Varia cyklo-radaru získate funkčné spojenie pre bezpečnejšiu jazdu na cestách. Priamo vo výhľade budete informovaný o blížiacich sa vozidlách a ich vzdialenosti za vami.
Varia Vision obsahuje aj vibračné upozornenia na hlavné udalosti (blížiace sa vozidlo, odbočenia - navigácia, prichádzajúce hovory a správy, iné).

varia vision

 

 

 

 

 

Parametre:
Akumulátor - výdrž: 8 hodín
Rozmery zariadenia, ŠxVxH: 60.0 x 19.7 x 19.8 mm
Hmotnosť zariadenia: 29.7g
Napájanie: nabíjateľná lithium-ion
Akcelerometer: Áno
Vodotesnosť: Áno IPX 7

Každý komponent je možné zakúpiť a používať samostatne, pripadne si k nemu dokúpiť diaľkový ovládač. Najväčšiu pridanú hodnotu však dostanete v spojení s kompatibilným cyklopočítačom rady Garmin Edge. Na oficiálnych stránkach Garmin je aktualizovaný zoznam kompatibilných prístrojov.

11 Varia dialkove

 

 

 

 

 

Rozbalenie, montáž a nastavenie série Varia

V rámci tohto predstavenia Vám ukážem plnú aktuálnu konfiguráciu série Varia. K dispozícii som mal dva kusy zadných svetiel, jedno predné, diaľkový ovládač a toto môže fungovať ako jeden celok. Ďalej som spolu so svetelnou sústavou používal aj Garmin Varia radar ktorý bol prepojený buď na Edge 520 alebo Edge 1000 a údaje som sledoval na Varia Vision.

04 Garmin Varia Set edge

 

 

 

 

 

Balenie predného svetla obsahovalo kombo držiak, ktorý sa montuje na riadidlá alebo barany bicykla a na spodnú stranu sa pripája svetlo a na hornú stranu môžete pripojiť Edge. Takže nemusíte voziť celú zbierku držiakov ako je to vidno na fotke z môjho testovania.

12 Varia predne

 

 

 

 

Ocenil som aj pribalený imbusový kľúč, keďže som si svoju sadu zabudol doma. Držiak by mal byť v približne vodorovnej polohe s tým, že upevnené svetlo je mierne sklonené. Svetlo, resp. všetky svetlá a radar majú unifikovaný systém uchytenia tak, ako ho poznáte z modelov rady Edge. Takže nie je problém alternovať držiak za iný. Za 10 minút máte svetlo aj s nastavením namontované a pripravené na používanie.
Zadné svetlá majú v sade dva typy držiakov. Jeden na gumičkové pripojenie s tvarovaným žľabom vhodným na upevnenie na zadnú vzperu rámu. Tvarovo kopíruje veľkosť a obrys svetla. Druhý typ sa uchycuje priskrutkovaním k vzpere. Podľa dispozície bicykla teda môžete si vybrať vhodný držiak.

13 Varia zadne

 

 

 

 

Rovnako je to aj pri Radare, kde sú k dispozícii dve možnosti uchytenia či už gumičkami alebo skrutkou.

14 radar uchytky

 

 

 

 

 

Do tretice obdobné uchytenie je aj pri diaľkovom ovládači ale ovládač nemá mechanizmus pripevnenia ako ostatné komponenty ale sa vlastne vtláča do vytvarovanej kolísky.

15 ovladac uchytky

 

 

 

 

 

Celá montáž Vám nezoberie viac ako pol hodinku a upevnenie a uvoľnenie komponentov je záležitosť pár sekúnd.
Keďže sa jedná o inteligentné svetlá a od Garminu, nikoho neprekvapí, že dokážu komunikovať s Edge pomocou ANT+ protokolu. Na to je treba ale svetlá a radar spárovať.
Prikladám sériu snímkov obrazovky z Garmin Edge 520 a 1000, ako tento proces prebieha.
Edge 520 postup pridania snímača.

E520 01 pridat snimac

 

 

 

 


Edge 520 typy snímačov.

E520 02 typ snimac

 

 

 

Edge 520 párovanie Varia Radar.

E520 03 pridanie radar

 

 

 

 

 

Edge 520 Nastavenie zobrazenia Varia Radar.

E520 04 radar zobrazenie

 

 

 

 


Edge 520 párovanie svetiel.

E520 05 pridanie svetla

 

 

 

 

 


Edge 520 párovanie Varia Vision.

E520 06 pridanie vision

 

 

 

 

 


Edge 520 nastavenie Varia Vision.

E520 07 setup vision

 

 

 

 


Edge 1000 spárovanie svetiel.

Edge1000 01 sparovanie svetla

 

 

 

 

 

Edge 1000 nastavenie Vision.

Edge1000 05 Vision sparovanie

 

 

 

 

 

Tak a teraz máme všetko nachystané na používanie. Tak poďme na to.

Praktické skúsenosti so sériou Varia

Najprv sa poďme pozrieť, čo dokážu jednotlivé časti systému Varia a opíšeme si základné ovládanie.

Garmin Varia cyklo svetlo predné

Predné svetlo zaujme pocitovo vyššou hmotnosťou a z väčšej časti pokryté kovovou plochou. Na bočnej strane má jediné tlačidlo ktorým ovládate režimy svetla. Svetlo sa spustí podržaním tlačidla po dobu asi 1 sekundy a naštartuje sa do naposledy použitého režimu.

07 Varia predne 3

 

 

 

 

 

Ak vedľa tlačidla začne blikať modrá LEDka, znamená to, že je v smart režime pripravené spárovať sa s cyklopočítačom alebo diaľkovým ovládaním.
Po ďalšom stačení tlačidla sa prepne do režimu maximálneho jasu. V tomto prípade sa čoskoro začne telo svetla zahrievať.
Ďalším stláčaním tlačidla sa znižuje výkon osvetlenia na vysoký, stredný a nízky výkon podľa osobnej voľby majiteľa.
Posledným režimom je režim blikania. Na môj subjektívny pocit je blikanie až príliš agresívne a v praxi to vidím skôr na používanie v mimoriadnych situáciách.
Ak chcete svetlo vypnúť, tak podržte tlačidlo aspoň 2 sekundy.
Ak máte zakúpený diaľkový ovládač k svetlám, môžete ho spárovať a predným svetlom a ovládať ho.

11 Varia dialkove

 

 

 

 

 

Postup pre párovanie je taký, že sa najprv zapne predné svetlo do režimu Smart (bliká modrá ledka) a na ovládači sa naraz stlačia dve tlačidlá až pokiaľ nezačne na ovládači striedavo blikať ledka na červeno-zeleno. Ak spárovanie prebehne úspešne, rýchlo sa 12 krát rozbliká modrá ledka na svetle a svetlo sa rozsvieti.
Stlačením horného tlačidla ovládača zapínate/vypínate funkciu „diaľkových/stretávacích svetiel“. Teda meníte intenzitu aj svetelný kužeľ vyžarovaného svetla.
Ak toto horné tlačidlo dlhšie podržíte, meníte intenzitu svietenia podobne ako v plne manuálnom režime. Zároveň tým aj ovplyvňujete intenzitu výkonu stretávacích svetiel.
Celú svetelnú sústavu vypnete dlhším podržaním pravého tlačidla so symbolom šípky a takisto dlhším podržaním svetelnú súpravu aktivujete.

Garmin Varia cyklo svetlo zadné

Zadné svetlo sa ovláda veľmi podobným spôsobom ako predné. Podržaním tlačidla, ktoré je na boku tela po dobu 1 sekundy, zapnete svetlo do smart režimu a bliká modrá ledka.
Podržaním tlačidla na minimálne 2 sekundy svetlo vypnete. Po opätovnom zapnutí sa nastaví naposledy používaný režim.

18 varia zadne

 

 

 

 

 

Ďalším stlačením tlačidla postupne prepnete ledky z maximálneho na stredný alebo nízky výkon, či režim blikania. Cyklus sa vráti do smart režimu, ktorý rozpoznáte blikaním modrej ledky pri tlačidle.
V tomto režime si opäť môžete spárovať svetlo s diaľkovým ovládačom. Súčasným podržaním tlačidiel so šípkami vykonáte párovanie, až pokiaľ sa na ovládači nezačnú striedať zelená farba s červenou a následne po spárovaní sa zadné svetlo rozsvieti. Intenzitu svietenia či blikanie sa mení dlhším podržaním tlačidla s ľavou šípkou.
Celá svetelná sústava sa vypne-zapne dlhším podržaním tlačidla s pravou šípkou (svetlá zostanú v smart režime).

Garmin Varia svetelná sústava

Ak máte zakúpené dve zadné svetlá, môžete ich použiť súčasne. Napríklad namontovaním na oba boky zadnej vidlice bicykla. Vtedy si zabezpečíte lepšiu viditeľnosť zo zado-bočných pozícií.

16 sada varia

 

 

 

 

 

To nie je všetko. K diaľkovému ovládaču si môžete pripojiť obe svetlá a ovládať ich naraz. Keď už máte spárované jedno svetlo a je v smart režime, zapnite aj druhé zadné svetlo do smart režimu a na diaľkovom ovládači spustíte párovanie podržaním oboch tlačidiel zelených šípok, čím sa vyvolá už známa procedúra. Prvé sa napáruje pravé svetlo a druhé ľavé.
A tu už určite tušíte, čo tým sledujem. Po spárovaní dvoch svetiel totiž diaľkový ovládač môžete využiť aj ako blinker, alebo inak povedané ako ukazovateľ zmeny smeru jazdy. Ak teraz stlačíte ľavú alebo pravú šípku, zadne svetlo sa prepne z ľubovoľného režimu na blikačku s oranžovým svetlom tak, ako to poznáte z áut. Opätovným stlačením tlačidla so zelenou šípkou ukončíte blikanie a prepnete sa do pôvodného svetelného režimu. Aké jednoduché a aké účinné! Táto konfigurácia sa zapamätá aj po vypnutí svetiel vypínačom na ich tele.

 17 varia blinker

 

 

 

 

 

Ak budete potom montovať svetlá na bicykel, poznačte si ktoré je ľavé a pravé, alebo si vyskúšajte pred jazdou správny namontovanie.
Celkom logicky teraz nasleduje veta o tom, že sa tieto dve zadné svetlá dajú aktivovať aj spolu s predným svetlom a tak jedným diaľkovým ovládačom umiestnenom na dostupnom mieste (riadidlách) bicykla môžete ovládať rozsvietenie-zhasnutie ktoréhokoľvek svetla, zmenu režimu svietenia, alebo prepínač stretávacie svetlá za diaľkové či blinkrom ukázať zmenu smeru jazdy.

19 varia rajdy

 

 

 

 

 

https://youtu.be/mPiNdR7hT78

https://youtu.be/5Ic6OB6MIu8


Pritom všetko je to tak jednoduché a pohodlné.

Garmin Varia cyklo radar a Varia Vision displej

Keďže v tejto recenzii ide o prezentovanie Garmin Varia systému ako riešenie napomáhajúce bezpečnosti cyklistov, neskončím len pri svetlách, ale spomeniem aj ďalšie dva členy rodiny a to cyklistický radar a in-sight displej.
Garmin Varia radar som podrobne testoval už v tejto recenzii, tak pre stručnosť zhrniem, že systém pozostáva z radaru s integrovaným zadným svetlom a zobrazovacej jednotky. Radar zaznamená vozidlá, ktoré sa ku vám približujú zozadu už zo vzdialenosti 140 metrov a postupne zvýši intenzitu zadného osvetlenia aby upozornil vodiča, že sa približuje k cyklistovi. Indikácia LED diódami, alebo zapípaním a farebnou vrstvou v prípade Edge, je skorým a výrazným upozornením pre cyklistu na približujúce sa vozidlo. Zobrazovacia jednotka alebo kompatibilné zariadenie Garmin dokáže zobraziť až 8 približujúcich sa vozidiel.

18 varia radar

 

 

 

 

 

priebeh

 

 

 

 

Je to náramne zvyková vec a skutočne to napomáha aktívnej bezpečnosti na cestách a Vy ste upozornení na približujúce sa auto skôr, ako ho počujete. Samozrejme to nie je stopercentný systém, preto hneď treba uviesť disklajmer, že stále za pohyb na ceste zodpovedáte vy a nie prístroje.


Teraz však Garmin zaťal do živého a predstavil novinku roka 2016, displeja upevneného na okuliaroch, ktorý zobrazuje v zornom poli údaje z kompatibilného Garmin Edge zariadenia.

vision varia vision 2

 

 

 

 

 

A aké sú to údaje? Podobné ako na displeji, rýchlosť vzdialenosť, výkon prevýšenie... ale aj virtuálneho partnera. Ako čerešničku na torte potom môžete zobrať zobrazovanie navigačných informácií a – situáciu čo je za Vami z Varia radaru. Tieto polia si môžete nastaviť podľa vlastného želania a zoskupovať ich do obrazoviek.

E520 08 vision obrazovky

 

 

 

 

Edge1000 06 Vision rozlozenie

 

 

 

 

 

Takto do zorného poľa dostanete čo potrebujete a vy sa môžete plne venovať jazdeniu.

E520 09 vision polia

 

 

 

 

Edge1000 07 Vision polia

 

 

 

 

 

Varia Vision displej si zaslúži samostatnú recenziu a tak v tejto sa sústredíme hlavne na bezpečnostné funkcie a teda premietanie situácie za Vami. Grafika je podarená a vyzerá analogicky ako na displeji Edge. Teda ak nič za vami nejde, vidíte len polia s údajmi či navigačné informácie. Ak Varia Radar zachytí pohyb auta či motorky zozadu smerom k Vám, vydá výstražný alarm, okraj displeja sa zafarbí na oranžovo a pohybom bieleho bodu po okraji displeja zobrazuje kde sa od vás nachádza približujúce sa vozidlo. Pritom vy nemusíte pohnúť hlavou a všetko vidíte. Keď vás vozidlo obíde a za vami už nič nie je, okraj displeja sa zafarbí do zelena a o chvíľu sa vypne celé farebné orámovanie. Jednoduché jasné účelné. Vyžaduje to ale spojenie s Edge cyklopočítačom.

vision displej vision radar displej

 

 

 

 

 

A postupne sme prešli k poslednému kroku a to spojeniu sady Varia s radou Edge, ktoré tak premeníte aj na ovládacie centrum a počítačový mozog, ktorý zbiera údaje z mnohých senzorov a následne ich zaznamenáva a prezentuje.

https://youtu.be/t2ic2RAqIAM

Séria Varia v spojení s cyklopočítačmi Garmin Edge

V rámci testovania som využil sériu Varia aj v spojení s cyklopočítačmi Garmin Edge 1000 a Garmin Edge 520. Proces montáže a spárovania a oživenia sústavy je popísaná vyššie, teraz si poďme prejsť, ako sa dá takáto konfigurácia využiť.
Edge má na to vlastnú sadu obrazoviek, ktoré si môžete zapnúť a nastaviť.
Ak máme konfiguráciu umožňujúcu svetelnú súpravu so svetelnou signalizáciou, nastaví sa nasledovným spôsobom. Systém sa sám spýta či chceme použiť zadné svetlo na označovanie zmenu smeru jazdy ako aj či chceme využiť inteligentné funkcie.

Edge1000 10 svetla nastavenie blikacky

 

 

 

 

 

Ak máme len predné svetlo alebo chcete ho ovládať individuálne, prípadne aktivovať inteligentné funkcie, tu je postup nastavenia.

Edge1000 11 prednesvetlo jednotlivo nastavenie

 

 

 

 

 

Rovnako aj zadné svetlo si môžete nastaviť podľa svojich potrieb.

Edge1000 12 zadnesvetlo jednotlivo nastavenie

 

 

 

 

 

Nakoniec kombinácia svetelnej sústavy ako celku.

Edge1000 13 svetelna sustava nastavenie

 

 

 

 

 

Z Edge 1000 dokážete ovládať svetlá ako z diaľkového ovládača, stačí na to si aktivovať v profile bicykla príslušnú obrazovku so svetelnou sústavou a pri jej zobrazení máte kompletné ovládanie ja displeji dotykom prsta.

Edge1000 14 ovladanie svetiel z edge

 

 

 

 

 

To však nie je všetko. Ak už máte svetlá pripojené, tak v spojení s meraním iných veličín Edge vie vyvolať aj rôzne interakcie. Napríklad funkciu brzdových svetiel ak výraznejšie znížite rýchlosť (to vedia zadné svetlá aj samostatne), alebo prispôsobenie intenzity či uhla osvetlenia predného svetla podľa rýchlosti. A to sú už funkcie, s ktorými sa pri iných svetlých len tak nestretnete.

https://youtu.be/4uu_Tmhztdk


Všetky komponenty sú napájané vstavanými akumulátormi a nabíjajú sa cez štandardné USB. Výdrž batérie je nastavené tak, aby pri bežnom používaní vydržali počas dňa / noci. Najkratšia výdrž je pri prednom svetle s plným výkonom a to je cca 2,5 hodiny, čo je ale dosť extrémny režim. Pri minimálnej intenzite ma testovanie prestalo baviť po 6 hodinách a nebol som pri konci. Zadné svetlo pri trvalom silnom svietení má výdrž cez 7 hodín, pri blikaní podstatne viac. Radar podľa svietenia vie fungovať od 5 – 12 hodín. Takže keď to zhrniem, ak chcete využiť všetky funkcie, tak treba po dni používania dobiť všetky zariadenia, aby na ďalší deň niektorý komponent nevypadol.

https://youtu.be/cYMAv71ruTg

Zhodnotenie

Úvodom zhodnotenia chcem zvýrazniť fakt, že výrobcovia myslia aj na bezpečnosť cyklistov. Možno niekedy viac ako cyklisti samotní. Každý z popisovaných komponentov je sám o sebe prínosom.
Na trhu existuje nepreberné množstvo svetelnej techniky od jednoduchých a lacných až po prepracované riešenia s dych berúcimi cenovkami. Každý si nájde to svoje.
Bonusom riešenia od Garminu je pridaná inteligencia pri spojení viacerých komponentov. Jednotlivé svetlá či radar majú kvalitné prevedenie a výborné parametre, ale adaptívne inteligentné funkcie sú tým, čím upútate na ceste.
Samozrejme používanie týchto funkcií vyžaduje už lepšie poznanie Edge a trpezlivosť pri úvodnom nastavení. Takisto aj dosť intenzívny vývoj vlastností v nových firmvéroch prináša nové postupy, nové funkcie a občas aj nové problémy.
Ale keď si už na tieto vlastnosti zvyknete, nebudete sa ich chcieť vzdať. Na prednom svetle sa mi páčila možnosť prepínať stretávacie a diaľkové svetlo, má dobre vytvarovaný svetelný kužeľ, ktorý neoslňuje protiidúce autá či ľudí. Zadná sústava s funkciou blinkra a diaľkovým ovládaním je vítaná. Celkovo svetelné riešenie je ideálne v mestskom a prímestskom prostredí, kde sa v plnej miere využijú všetky inteligentné vlastnosti.
Radar a Vision displej sú už z kategórie sci-fi, ale prakticky výborne využiteľné. Najmä radar aj po druhom testovaní veľmi oceňujem.
Nevýhodu vidím snáď iba v tom, že pri plnej výbave už potrebujete poriadne množstvo nabíjacích bodov, keďže výdrž batérií v jednotlivých zariadeniach je približne podobná. Ako vždy, nastavenie cien od Garminu na naše slovenské pomery je asi hlavnou prekážkou pre ich kúpu. Pri testovaní som zistil, že výkon predného svetla je natoľko vysoký, že sa celé telo prehrieva ak je uložené napríklad na stole. Skrátka je potrebné v plnom výkone byť s ním v pohybe aby sa chladil vzduchom.

+ dostatočná intenzita svetla a neoslňujúci svetelný kužeľ
+ prepínanie svietenia a prispôsobenie dosvitu podľa rýchlosti
+ zadná dvojica vo funkcii blinkera
+ možnosť ovládania z jedného miesta
+ zobrazovanie informácií v zornom poli oka zvyšujú komfort
+ inteligentné funkcie vás na ceste zviditeľnia
- potreba nabíjania pre väčšie množstvo zariadení
- prehrievanie predného svetla pri plnom výkone
- cena

Špeciálna ponuka od 18.7.2016!

So súhlasom a v rámci ponuky slovenkého zastúpenia Garminu zdieľam kupóny, ktoré oprávňujú držiteľa (čitateľa tejto recenzie) na nákup položky podľa bodu č. 1 a/alebo č.2:
1. Predné a zadné svetlo s diaľkovým ovládaním .....akcia s kupónom za 222€ s dph / zľava 78€ (-25%) / bežná MOC: 299,90€ s dph

Kupón: SPORTREPORT2016VS

2. Predné svetlo adaptívne  ........akcia s kupónom za 139,99€ s dph / zľava 60€ (-30%) bežná MOC: 199,90€ s dph

Kupón: SPORTREPORT2016VS1

Použitie kupónu je limitované iba na dané (uvedené položky), zľavu nie je možné ďalej kumulovať s ďalším nákupom. Ponuka je limitovaná do vypredania zásob alebo max. do 30.10.2016.
Dostupná výhradne pri objednavke cez www.garmin.sk. Distribútor si vyhradzuje právo na zmenu obchodných podmienok a ponuky.

Add comment

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Trnava Rysy 2024

Cestná cyklistika 15-07-2024

Minulý rok som z účasti vycúval po tom, čo som na radare videl, že sa cez Slovensko presúva veľká dažďová fronta. A ja som si už dávno sľúbil, že ma nikto neplatí za to, aby som musel jazdiť aj v dažd...

Mondsee Radmarathon 2024

Cestná cyklistika 16-06-2024

Tieto preteky mi veľmi neprajú, pri 1. účasti pred milión rokmi som na piatom kilometri v daždi nedobrzdil kolíziu, tiež som skončil na zemi a s narazeným kolenom pálil domov. Pri 2. úč...

Leitha.Berg Radmarathon 2024

Cestná cyklistika 19-05-2024

Túto reportku som naozaj nechcel písať, pri 10-tej účasti sa už o dvoch 40 km okruhoch nedá vymyslieť nič nové, ale je dobrou zámienkou, aby som sa mohol pochváliť - mám svojho vlastného Edgara. ...

Optimálna zostava na cestný bicykel pre …

Športovec používa HW SW 31-07-2023

Pôvodne tento článok mal byť recenziou modelu Garmin Edge 840. Avšak som si uvedomil, že skutočný a zásadný zmysel moderného trénovania na bicykli nestojí na jednom zariadení. Tak popri odhalení ...

Garmin ClimbPro 2 darček pre vrchárov

Športovec používa HW SW 13-04-2023

Spolu s uvedením modelov Garmin Edge 840 a Garmin Edge 540 na trh, prišla zároveň aj nová verzia obľúbenej funkcie ClimbPro. Zatiaľ je len na týchto prístrojoch, ale čoskoro sa rozrasti...

Nová vlajková loď cyklopočítačov Garmin …

Športovec používa HW SW 17-03-2023

Koncom jari 2022 bol uvedený na trh najvyšší model Garmin Edge 1040. Oproti predchodcom bol v každej oblasti prepracovaný a ako nový majiteľ som vyskúšal, či sa z tohto modelu stala nová vlajková loď...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 31-07-2022

Ďakujeme všetkým  za účasť. Rok 2022 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2022 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 19-03-2022

  Po Dvoch rokoch pokračujeme! Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdola...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.   ...

next
prev

Banner new